The KOBE IN2648SQB-1100-5A Deluxe 48" Built-In Range Hood delivers professional-grade ventilation with 1100 CFM airflow, 6-speed electronic controls, and energy-saving eco mode. Crafted from durable 18-gauge stainless steel with seamless satin finish, it features bright 3-level LED lighting and stainless steel baffle filters for superior performance and style. Designed for built-in installation, it perfectly complements custom cabinetry while operating quietly to keep your kitchen fresh and illuminated.
| ASIN | B0794J79PW |
| Air Flow Capacity | 1100 Cubic Feet Per Minute |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #7,612 in Appliances ( See Top 100 in Appliances ) #1,054 in Range Hoods |
| Controls Type | Push Button |
| Customer Reviews | 3.6 3.6 out of 5 stars (22) |
| Date First Available | January 19, 2018 |
| Filter Type | Baffle |
| Finish | Stainless-Steel |
| Global Trade Identification Number | 00616483280527 |
| Installation Method | Built-In/ Insert |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 67 pounds |
| Item model number | IN2648SQB-1100-5A |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | KOBE Range Hoods |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Built-In Mount |
| Number of Speeds | 6 |
| Part Number | IN2648SQB-1100-5A |
| Product Dimensions | 22.5 x 46.38 x 12 inches |
| Size | 48-Inch |
| Special Features | Stainless Steel,Led Display,Durable,Lighting,Led Lights |
| Style | IN2648SQB-1100-5A |
| UPC | 616483280527 |
| Usage | Inside;Amateur |
| Ventilation Type | exhaust |
| Voltage | 120 Volts |
| Warranty Description | 2 Year Parts, 1 Year Labor |
J**Z
Good exhaust fan
Pretty good suction
R**R
Beautiful
Very nice and clean
T**T
Price and performance is good. The cleaning is difficult.
S**N
Good
Nice fan,works great and looks good but it is noisy
M**E
very good hood for the money
This hood worked great for custom 36" wall hood cabinet. The slim construction made this the best choice for my application. I will buy again for my next project. Sure beats the high dollar products sold by the big name manufacturers.