title: "DEWALT Screwdriver Bit Set/Drill Bit Set, 100-Piece (DWA2FTS100)"
brand: "dewalt"
currency: ISK
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Dewalt"
store_origin: IS
region: Iceland
---
**Brand:** dewalt
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛠️ Master every project with DEWALT’s ultimate 100-piece bit arsenal!
## Quick Answers
- **What is this?** DEWALT Screwdriver Bit Set/Drill Bit Set, 100-Piece (DWA2FTS100) by dewalt
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- dewalt enthusiasts
## Why This Product
- Trusted dewalt brand quality
## Description
Review: Great - Awesome product
## Features
- Connectable accessory storage system to optimize storage space of the drill bits set
- Patented bit-bar design of DEWALT bit set allows easy removal of bits and customizable placement
- Clear lid of the driver bit set allows you to easily see contents at glance
- Clip latch for secure closing
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00VQCBTXS |
| Best Sellers Rank | 256,322 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 1,980 in Screwdriver Bit Sets |
| Bit Compatibilities | Metal |
| Bit Set Composition | Bit Set |
| Bit Tip Configuration | Anti Cam Out Tip |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 8,844 Reviews |
| Drive Bit Application | automotive, industrial, metalworking |
| Drive Bit Shank Style | round |
| Drive End Style | Hex Shank |
| Drive System | Nutsetter |
| Drive system | Nutsetter |
| Finish | Polished |
| Finish type | Polished |
| Global Trade Identification Number | 00885911425391 |
| Item Length | 3.5 Inches |
| Item Weight | 1.87 Pounds |
| Item length | 3.5 Inches |
| Manufacturer | DEWALT |
| Material | Metal |
| Model Number | DWA2FTS100 |
| Number of Pieces | 100 |
| Number of pieces | 100 |
| Part Number | DWA2FTS100 |
| Set Name | 100-Piece |
| UPC | 885911425391 |
| Unit Count | 1.0 count |
## Product Details
- **Finish type:** Polished
- **Material:** Metal
## Images
## Questions & Answers
**Q: Are these bits magnetic?**
**Q: are the drill bits good for metal? stainless steel**
**Q: Is there the same set with 7.25 inch saw?**
A: There is not the same set with a 7.25 inch saw blade.