title: "Shure SLXD24/B58 Wireless Microphone System with BETA58A Handheld Vocal Mic, SLXD24/B58-H55"
---
# Shure SLXD24/B58 Wireless Microphone System with BETA58A Handheld Vocal Mic, SLXD24/B58-H55
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
The SLXD24/B58 Wireless System delivers transparent, 24-bit digital audio and rock-solid RF performance for a wide range of applications, from day-long conferences to nighttime performances. Operate up to 32 compatible systems per 44 MHz band, with easy setup and optional rechargeability accessories for wireless excellence, wherever required. Ships with SLXD4 single-channel receiver, SLXD2 handheld transmitter with the Beta 58A cardioid dynamic capsule, antenna and rackmount accessories and 2 AA batteries.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN  | B084ZB6SQ2 |
| Batteries  | 2 AA batteries required. (included) |
| Best Sellers Rank | #124,938 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #652 in Computer Microphones |
| Customer reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (12) |
| Item model number  | SLXD24/B58-H55 |
| Label  | Shure |
| Manufacturer  | Shure |
| Product Dimensions  | 45 x 35 x 11 cm; 3.34 kg |
## Product Details
- **Recommended uses for product:** Singing, Speech, Karaoke
- **Brand:** Shure
- **Model name:** SLXD24/B58
- **Connectivity technology:** wireless
- **Connector type:** 3.5 mm Jack
## Images
## Frequently Bought Together
- Shure SLXD24/B58 Digital Wireless Microphone System - Includes SLXD2 Handheld Transmitter with BETA 58A Vocal Mic Capsule and SLXD4 Single Channel Rack Mount Receiver | H55 Band (SLXD24/B58-H55)