title: "Rev-A-Shelf - 448-BC-11C - 11 in. Pull-Out Wood Base Cabinet Organizer"
brand: "rev-a-shelf"
currency: ISK
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Rev A Shelf"
url: https://www.desertcart.is/products/481660590-rev-a-shelf-448-bc-11c-11-in-pull-out
store_origin: IS
region: Iceland
---
# Rev-A-Shelf - 448-BC-11C - 11 in. Pull-Out Wood Base Cabinet Organizer
**Brand:** rev-a-shelf
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Rev-A-Shelf - 448-BC-11C - 11 in. Pull-Out Wood Base Cabinet Organizer by rev-a-shelf
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- rev-a-shelf enthusiasts
## Why This Product
- Trusted rev-a-shelf brand quality
## Features
- Storage Cabinet Organizer Specs: Dimensions (W x D x H): 11"W x 22.5"D x 25.5"H; Made with attractive maple construction and designed to fit any 15" cabinets with a 11.5" opening
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00H45N06K |
| Colour | Natural |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (78) |
| Finish | Semi-Gloss |
| Global Trade Identification Number | 00090713048123 |
| Included Components | Shelves |
| Is Assembly Required? | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 57.2D x 27.9W x 64.8H centimetres |
| Item Type Name | 11" Pull-Out Wood Base Cabinet Organizer |
| Item Weight | 17.11 kg |
| Manufacturer | Rev-A-Shelf |
| Material | Wood |
| Model Number | 448-BC-11C |
| Mounting Type | Door Mount |
| Number of Shelves | 3 |
| Part Number | 448-BC-11C |
| Recommended Uses For Product | Cookware |
| Room Type | Kitchen |
| Shelf Type | Pull-Out Shelf |
| Special Features | Adjustable |
| Style | Base Organizer |
| UPC | 090713048123 100071639922 |
| Unit Count | 1.0 count |
## Product Details
- **Colour:** Natural
- **Material:** Wood
- **Product dimensions:** 57.2D x 27.9W x 64.8H centimetres
- **Special feature:** Adjustable
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: Will this product fit if I have a drawer above the cabinet door?**
A: No. This product is designed for a full height cabinet with no drawer above.
**Q: Does this product require me to attach my cabinet door to operate or function?**
A: Yes. It is required to have the cabinet door attached to operate and function correctly.
**Q: Does this product have soft-close slides?**
## Customer Reviews
### ⭐⭐ Review
*by P***G on 4 December 2022*
### ⭐⭐⭐⭐ Review
*by L***W on 29 September 2023*
*by V***R on 27 January 2025*
This pull out is high quality - very solidly constructed. It functions nicely and has made the space very useful now. We got the 14" and it fits perfect in our 15" opening.