The Milwaukee MILC12PC0 C12 PC-0 Compact Pipe Cutter is a lightweight, 12V bare unit designed for professional-grade pipe cutting. Featuring a rapid 500 RPM cutting speed and REDLINK Electronics for overload protection, it delivers efficient, precise cuts while ensuring tool durability. Its compact and ergonomic design makes it ideal for on-the-go professionals seeking reliable performance without bulk.
| ASIN | B003TV4Q7U |
| Best Sellers Rank | #676,592 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #726 in Pipe Cutters |
| Brand | Milwaukee |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (513) |
| Date First Available | December 8, 2011 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 2.86 pounds |
| Item model number | MILC12PC0 |
| Manufacturer | Milwaukee |
| Manufacturer Part Number | MILC12PC0 |
| Model | C12 PC-0 Compact Pipe Cutter 12V Bare Unit |
| Product Dimensions | 14.37 x 3.19 x 5.28 inches |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 2 watts |
J**V
Great tool. But pay attention to part numbers.
The cutter is great nothing bad to say, if you're tired of the old style tubing cutters this is your ticket. OK no for the other news if you but the C12 PC-0 it is the European version (UK and Down under). The 2471-21 is the USA version. Only difference is the specs UK 1/2 to 1.5" and the US is .5" to 1". That is the only difference I can find. Just thought buyers should be aware of this.
W**L
The product works well but does have a flaw when cutting pipes in place that have remaining water
A**N
Worked great--for two cuts
F**N
Great tool
I am a dewalt guy but but had to have this pipe cutter. Works perfectly.
D**D
Milwaukee does it again!
D**.
Great time saver
Great tool
A**X
This tool cut copper from 5/8 " to1"
Awesome tool, really like it! Safe your time, make nice clean cut
J**.
It saves time and your body
I**I
A**R
It took me a couple of years to take the plunge to buy one of these beauties & wish I'd bought it sooner, perfect for price work when you're cutting 28mm tube all day, never tracks & no achy handfrom a pipe slice, 22mm tube is good too after a day or 2's use once you've got the knack, 15mm tube not so much, it regularly mangles the tube but I'll swallow that, worth every penny Very sturdy Shook off being dropped off of 10 tried steps countless times I recommend an analternative to Milwaukee battery only because of the money saved, do some research & find a recommended make, a 4 amp battery is a little bit clunky but will last 3 to 4 days contuious use