![BTER DSC-RX100M7 Screen Protector for Sony RX100 VII Digital Camera,UL 0.3mm 9H Hardness Tempered Glass Cover Anti-Scrach Anti-Fingerprint Anti-Bubble Anti-Water Anti-Dust [3 Pack]](https://m.media-amazon.com/images/I/61t5dUyvyrL._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to Iceland.
🛡️ Protect your lens view like a pro—clarity and defense in one sleek shield!
The BTER DSC-RX100M7 Screen Protector is a 0.3mm thick, 9H hardness tempered glass designed specifically for the Sony RX100 VII camera. Offering ultra-clear 99.99% light transmission, it provides superior scratch, fingerprint, water, and dust resistance with an IP68 rating. The pack includes three bubble-free, easy-to-install protectors with rounded edges for a flawless fit, ensuring your camera screen stays pristine through every shoot.
| ASIN | B07WH9RWCZ |
| Best Sellers Rank | #8,848 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #38 in Digital Camera Screen Protectors |
| Brand Name | ULBTER |
| Camera Model Compatibility | Sony DSC-RX100 VII |
| Clarity | 0.9999 |
| Color | RX100 VII |
| Compatible Devices | Camera |
| Compatible Phone Models | Sony |
| Customer Package Type | Flat Free Package (FFP) |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (800) |
| Finish Type | Matte |
| Global Trade Identification Number | 00744702732905 |
| Item Dimensions L x W | 1L x 1W millimeters |
| Item Hardness | 9H |
| Manufacturer | BTER |
| Material | Tempered Glass |
| Model Name | RX100VII |
| Model Number | RX100VII |
| Number of Items | 3 |
| Part Number | BTER |
| Screen Size | 1 Inches |
| Screen Surface Description | Smooth |
| Special Features | 9H Hardness 0.3mm, ultra-clear 9H Hardness 0.3mm Thickness Tempered Glass |
| UPC | 744702732905 |
| Unit Count | 3 Count |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
C**.
M**.
T**S
Securely packaged in a transparent, hinged, snap-closure plastic box, each of the three screen protectors in this ULBTER kit for Sony’s CyberShot DSC-RX100M7 is individually wrapped in a thin, form-fitting foam sleeve. Also in the kit are three sets of small wet (numbered “1”) and dry (”2”) wipes to clean the camera’s screen, three tacky stickers to lift off remaining dust particles and some guide stickers to aid in aligning the screen protector. An illustrated instruction sheet emphasizes the all-important process of REALLY cleaning the camera’s screen, and shows how to align and install the screen protector. It’s very simple and doesn’t take more than a few minutes. When I lowered the screen protector gently onto the camera, I could see the line of adhesion advancing across it from one side to the other. It was pretty cool. The mating surface has no air bubbles, voids or any other blemishes. The screen protector fits the camera screen so perfectly, and is so thin, that it’s hard to tell that it’s even there. I detected no effect on the brightness, sharpness or contrast of the display, and the icons, lines, text and images on the screen are as crisp as ever. Most importantly, the critical touch function works perfectly with the screen protector installed. And it's neat how fingerprints vanish quickly from its oleophobic surface. This ULBTER screen protector is a great add-on to a great camera, and a cheap way to protect your investment. It works exactly as advertised, and I unhesitatingly give it a five-star rating and my most enthusiastic endorsement.