title: "Mantra MIS100V2 Single IRIS Scanner Corded Portable Scanner with RD Service"
brand: "mantra"
currency: ISK
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Mantra"
store_origin: IS
region: Iceland
---
**Brand:** mantra
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔒 Unlock next-level security with the Mantra MIS100V2 Iris Scanner — where precision meets speed.
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- mantra enthusiasts
## Why This Product
- Trusted mantra brand quality
## Description
Review: Very good product - Good product
## Features
- For Ayushman Bharat Yojana
- Single Iris Scanner - USB
- Scanner for Ayushman Bharat Yojana.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B085Y9VM2D |
| Best Sellers Rank | #2,401 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1 in Scanners (Computers & Accessories) |
| Brand Name | MANTRA |
| Color Depth | 48 |
| Connectivity Technology | USB |
| Country of Origin | India |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 1,248 Reviews |
| Item Dimensions D x W x H | 4D x 6W x 8H Centimeters |
| Item Type Name | Scanner |
| Item Weight | 140 Grams |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | Mantra, Mantra Softech India pvt Ltd |
| Manufacturer Contact Information | Mantra Softech India pvt Ltd |
| Media Type | USB |
| Minimum System Requirements | Windows 7 |
| Model Name | MIS100V2 |
| Network Connectivity Technology | USB |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 4D x 6W x 8H Centimeters |
| Scanner Type | Iris Scanner |
| UPC | 087503749988 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 |
## Product Details
- **Model Name:** MIS100V2